Traditioner är en stor del av Svenska Skolan i Sydney. Våra elever och familjer har möjligheten att delta i de svenska traditionerna, och skolans egna traditioner som temadagar och Svenska Skolans Dag!

Lucia

Svenska Skolan i Sydney har under många år haft äran att få uppträda i ett luciatåg på den högtidliga julmiddagen som arrangeras av Swedish Australian Chamber of Commerce.

Under åren har skolan även fått möjligheter att uppträda i luciatåg på IKEA och på skolavslutningar.

Vi firar och lär oss också om en mängd andra traditioner som påsk, valborg, midsommar, kräftskiva, halloween och jul.

Svenska Skolans Dag

Svenska Skolans Dag firas i juni. Det är en dag full av aktivitet där eleverna får en chans att visa upp vad de jobbat med på lektionerna.

Under dagen har elever och lärare möjlighet att underhålla på scen, eller ta del i andra roliga aktiviteter. Alla ser fram emot dagens fika och att mumsa på hemgjorda bakverk, jordgubbsbakelser, kanelbullar eller en varmkorv!

På Svenska Skolans Dag har vi också prisutdelning och presenterar de tre vinnarna av Sun-Air priset. Sun-Air priset är en uppsatstävling i tre ålderskategorier, första pris är en flygbiljett tur och retur till Sverige! Skolan är väldigt tacksam för priset som har möjliggjorts och sponsrats av en privatperson.

Sun-Air Priset

Varje år ordnar Svenska Skolan ‘Sun-Air Priset’, en uppsatstävling för HSC eleverna där första pris är en flygbiljett till sverige!

Sun-Air Priset är möjligt tack vare en privat donation ifrån Jan Anger.

Klicka här för att läsa reseskildringen “En Resa att Minnas” skriven av Filippa Jennings, vinnare 2019.

The Minster’s Award

The Minister’s Award är en tillställning som Community Langauges Schools anordnar varje år. Våra lärare nominerar en elev som de tycker har utmärkt sig speciellt under läsåret.

En högtidlig prisutdelning och ceremoni hålls på University of New South Wales där elever från alla Community Languages Schools är representerade.

Det är en mycket trevlig internationell och multikulturell sammanställning, där många stolta elever bär sin folkdräkt.

Temadagar

Vart annat år arrangerar skolan en temadag för eleverna. Tillsammans med eleverna föreslår lärarna ett aktuellt tema som man fördjupar sig i, allt i från Daniel Solanders historiska upptäckter till melodifestivalen och Greta Thunberg.

Ibland gör vi en utflykt tillsammans. Temadagarna är obligatoriska och är ett fint tillfälle för alla elever att träffas och få en större bild av Svenska Skolan och dess funktion i samhället.

Familjeläger

För många är Svenska Skolans familjeläger årets höjdpunkt. Vartannat år drar de som vill iväg på en fartfylld helg tillsammans! Genom åren har vi åkt till vackra Milson Island, Berry och The Blue Mountains.

På lägret blir det mycket friluftsaktivitet, lek, och så sjunger vi förstås runt lägerelden.

Lägret 2021 är i The Blue Mountains med Fångarna på Fortet tema. Lägret är frivilligt och på egen bekostnad.

SUF-VM

Eleverna i skolan har möjlighet att delta i internationella sport tävlingen SUF-VM. SUF står för Svensk Utlandsundervisnings Förening.

I oktober varje år ordnar vi så att eleverna får vara med och tävla i fyra grenar, t.ex. 100 m, 400 m, längdhopp och kast med liten boll. Resultaten sammanställs och vi tävlar mot andra svenska utlandsskolor. Alla deltagare får diplom, vi har till och med slagit världsrekord!

Det blir alltid en rolig lektion som uppskattas av barnen!